Guédé šiel pod sprchy za 12 minút, Stochov PAOK otočil zápas

20.09.2013 Celý región

Bratislava 19. septembra (TASR) - Slovenský futbalový reprezentant Karim Guédé strávil na ihrisku počas zápasu svojho tímu SC Freiburg proti českému zástupcovi v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA 2013/2014 FC Slovan Liberec len dvanásť minút a v 78. minúte ho po druhej žltej karte hlavný rozhodca Cristian Balaj poslal pod sprchy.

Dvadsaťosemročný stredopoliar sa "vykartoval" v priebehu dvoch minút. Liberec si z nemeckej pôdy odniesol po remíze 2:2 cenný bod, ktorý si vybojoval dvoma gólmi v druhom polčase.

Tri body si do tabuľky L-skupiny pripísal PAOK Solún, v ktorého drese odohral celé stretnutie ďalší Slovák Miroslav Stoch. Grécky účastník EL otočil nepriaznivý vývoj stretnutia a gólom Vukiča z 92. minúty zvíťazil nad Šachťarom Karagandy 2:1.

Do brány Rapidu Viedeň sa v zápase na pôde FC Thun postavil slovenský brankár Ján Novota, ktorý kapituloval síce iba raz, Rapidu to však na zisk čo i len bodu zo švajčiarskej pôdy nestačilo. V 35. minúte ho prekonal Schneuwly a zariadil tesné víťazstvo domácich 1:0.

Futbalisti španielskej Valencie vstúpili do bojov v skupinovej fáze EL nečakane hladkou domácou prehrou 0:3 so Swansea. Domáci favorit a osemfinalista minulej edície Ligy majstrov hral od 10. minúty bez vylúčeného francúzskeho stopéra Adila Ramiho a početnú výhodu už o päť minút využil Bony Wilfried. Po zmene strán pridali "labute" ďalšie dva góly a do tabuľky A-skupiny si pripísali tri body.

Frankfurt urobil krátky proces s Bordeaux, keď už po šestnástich minútach si vybudoval dvojgólový náskok a napokon zvíťazil 3:0.

Salzburg, na súpiske ktorého chýbal slovenský reprezentant Dušan Švento, sa do jemu známej európskej pohárovej súťaže číslo dva odpichol domácim víťazstvom 4:0 nad Elfsborgom.

Duel PSV Eindhoven - Ludogorec Razgrad viedol slovenský rozhodca Ivan Kružliak, bulharský majster a premožiteľ Slovana Bratislava v 2. predkole Ligy majstrov prekvapujúco vyhral na pôde holandského tímu 2:0. Fiorentina aj bez zraneného nemeckého útočného kladiva Maria Gomeza doma hladko 3:0 zdolala Pacos Ferreira.

Do jarného 16-finále EL sa prebojujú dva najlepšie tímy z každej z dvanástich skupín. K 24 postupujúcim klubom sa pridá osem mužstiev, ktoré obsadia 3. priečky v skupinách Ligy majstrov. Hracím dňom EL je tradične štvrtok. Prvé zápasy sú na programe 20. septembra. Ďalšie kolá: 3. októbra, 24. októbra, 7. novembra, 28. novembra a 12. decembra. Každý tím hrá s každým raz doma a raz vonku, celkovo v skupine absolvujú mužstvá šesť zápasov. Finále sa uskutoční 15. mája 2014 v Amsterdame.

sumáre zápasov 1. kola skupinovej fázy Európskej ligy UEFA 2013/2014:

A-skupina:

FC St. Gallen - Kubaň Krasnodar 2:0 (0:0)
Góly: 56. a 76. Karanovič, ČK: 90.+3 Kabore (Kubaň)

FC Valencia - Swansea City 0:3 (0:1)
Góly: 15. Wilfried, 58. Michu, 62. de Guzman, ČK: 10. Rami (Valencia)

B-skupina:

Dinamo Záhreb - Černomorec Odessa 1:2 (1:0)
Góly: 43. Fernandes - 62. Antonov, 65. Dja Djedje

PSV Eindhoven - Ludogorec Razgrad 0:2 (0:0)
Góly: 60. Bezjak, 74. Misidjan
/rozhodca: Ivan KRUŽLIAK (SR)/

C-skupina:

Red Bull Salzburg - IF Elfsborg 4:0 (2:0)
Góly: 36. Alan, 45., 69. a 79. Soriano (prvý z 11 m)

Standard Liege - Esbjerg fB 1:2 (0:0)
Góly: 74. Mujangi - 63. van Buren, 90.+5 Bakenga

D-skupina:

NK Maribor - Rubin Kazaň 2:5 (1:2)
Góly: 35. Milec, 73. Fajič - 23. Karadeniz, 27. Marcano, 69. Jeremenko, 90. Rondon, 90.+3 Rjazancev

SV Zulte-Waregem - Wigan Athletic 0:0

E-skupina:

ACF Fiorentina - Pacos Ferreira 3:0 (1:0)
Góly: 30. Rodriguez, 67. Matos, 76. Rossi

Pandurii Targu Jiu - Dnepr Dnepropetrovsk 0:1 (0:1)
Gól: 38. Rotaň

F-skupina:

Eintracht Frankfurt - Girondins Bordeaux 3:0 (2:0)
Góly: 4. Kadlec, 16. Russ, 52. Djakpa, ČK: 62. Brechet (Bordeaux)

SC Freiburg - Slovan Liberec 2:2 (2:0)
Góly: 22. Schuster (z 11 m), 35. Mehmedi - 67. Kalitvincev, 74. Rabušic, ČK: 78. GUÉDÉ - 90.+1 Rybalka
/K. Guédé nastúpil v 66. minúte, v 78. minúte videl po druhej žltej červenú kartu - L. Hroššo a Ľ. Kolár sedeli na lavičke náhradníkov/

I-skupina:

Betis Sevilla - Olympique Lyon 0:0 (0:0)

Vitoria Guimaraes - HNK Rijeka 4:0 (1:0)
Góly: 36. Abdoulaye, 48. Plange, 68. Maazou, 81. Andre

J-skupina:

Apollon Limassol - Trabzonspor 1:2 (1:1)
Góly: 18. Sangoy (z 11 m) - 20. Malouda, 86. Erdogan

Lazio Rím - Legia Varšava 1:0 (0:0)
Gól: 53. Hernanes

K-skupina:

Šeriff Tiraspoľ - Anži Machačkala 0:0 (0:0)

Tottenham Hotspur - Tromsö IL 3:0 (2:0)
Góly: 21., 29. Defoe, 86. Eriksen

L-skupina:

Maccabi Haifa - AZ Alkmaar 0:1 (0:0)
Gól: 71. Gudmundsson

PAOK Solún - Šachťor Karagandy 2:1 (0:1)
Góly: 75. Athanasiadis, 90.+2 Vukič - 50. Canas (z 11 m), ČK: 87. Poryvajev (Karagandy)